Farby vplývajú na náladu aj kvalitu spánku. Aká farba je vhodná do spálne?

Spálňa je miestom oddychu a podľa toho by ste mali vyberať aj odtieň a typ farby. Pamätajte si, že farby môžu ovplyvniť aj našu náladu a kvalitu spánku.

1. Okrem odtieňa myslite aj na kvalitu a bezpečnosť

Najvhodnejšou farbou na vymaľovanie spálne je farba, ktorá neuvoľňuje žiadne škodlivé látky a je šetrná k vášmu zdraviu.

 

 

2. Berte do úvahy osvetlenie a svetové strany

Dôležitá je veľkosť okna a množstvo prirodzeného denného svetla, ale aj orientácia na svetové strany. Ak máte spálňu na sever, vyhnite sa oranžovej, ktorá potrebuje veľa svetla.

3. Pri výbere farby zohľadnite veľkosť miestnosti

Ak je spálňa malá, určite použite jemné svetlé farby. Nič nepokazíte odľahčujúcou bielou, predovšetkým na strope. Ak je miestnosť veľká a má dostatok prirodzeného svetla, znesie aj tmavšie farby, ktoré dodajú spálni intimitu.

4. Ako na vás farba pôsobí?

Je dôležité vybrať farbu, ktorá vyhovuje vašej osobnosti a prinesie vám pohodlie a pokoj. Pre niekoho môže pôsobiť relaxačne modrá, pre iného skôr tóny zelenej. Tmavšie tóny šedej môžu vytvárať pocit stiesnenosti. Svetlé a jemné tóny alebo pastelové farby zase pomáhajú uvoľniť myseľ a telo.

5. Atmosféru dolaďte radšej doplnkami

Na steny v spálni je lepšie použiť neutrálne farby – bielu či krémovú, a náladu dotvoriť farebnejšími obliečkami, prikrývkami, závesmi alebo obrazom.


6. Pozor na červenú. Akú atmosféru navodíte farbami?

Červená je síce vášnivá, ale pre väčšinu ľudí je vhodnejšie mať v spálni upokojujúce farby, ktoré dotvárajú atmosféru oddychu a podporia spánok. Modrá, zelená, pastelové odtiene a neutrálna paleta farieb sú zvyčajne lepšou voľbou. Červená môže izbu opticky zmenšiť, môže tiež pôsobiť príliš stimulujúco a sťažiť tak zaspávanie.

Upokojujúca modrá: Modrá je považovaná za relaxačnú farbu. Tóny ako svetlá modrá, modrá levanduľa alebo pastelové odtiene modrej môžu pomôcť znížiť stres a podporiť pokojný spánok.

Prírodná zelená: Zelená je spojená s prírodou a pôsobí osviežujúco. Mäkké odtiene zelenej, ako je svetlá mätová alebo olivová zelená, môžu vytvárať pokojné a relaxačné prostredie.

Elegantná sivá: Sivá farba môže byť elegantná a pokojná, ale pozor na odtieň. Svetlé tóny sivej môžu vytvárať príjemnú atmosféru. Hodia sa do moderných spální.

Neutrálna béžová alebo krémová: Neutrálny odtieň ako béžová alebo krémová môže pôsobiť upokojujúco a taktiež dobre spolupracovať s inými farbami a dekoráciou.

Romantická fialová: Výraznejšie svetlé tóny alebo pastelové odtiene fialovej môžu vytvárať romantickú a relaxačnú atmosféru.

12. Inšpirujte sa a skúste vzorky

Skôr než sa rozhodnete, skúste niekoľko vzoriek natrieť na kartón a pozorovať, ako bude odtieň v izbe vyzerať ráno a večer či v rôznom počasí. Zároveň hľadajte inšpirácie nielen na internete, ale aj vo svojom okolí. Všímajte si, ako na vás pôsobia farby v miestnostiach.

Pre poradenstvo alebo získanie vzoriek podľa želania nás kontaktujte mailom info@polytex.sk alebo telefonicky +421 903 864 079.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz