Ideálna farba do kuchyne je umývateľná. Na čo treba myslieť pri výbere odtieňa?

Aké farby sa hodia do kuchyne? Okrem odtieňa a zladenia s linkou, podlahou či pracovnou plochou treba myslieť aj na údržbu a zdravotnú bezpečnosť.

1. Zladenie farieb v kuchyni

Farbu stien zvážte aj v kontexte pracovných dosiek, skriniek a podláh. Tieto povrchy môžu pridať ďalšie farby a textúry do priestoru, a preto by mali spolu dobre ladiť. Steny a kuchynské skrinky sú hlavnými povrchmi v kuchyni. Môžete zvoliť kontrastné farby, napríklad tmavšie kuchynské skrinky s jemnou farbou stien, alebo sa držať harmonických farebných kombinácií.


2. Veľkosť miestnosti

Farby môžu ovplyvniť aj vnímanie veľkosti miestnosti. Svetlejšie farby môžu opticky zväčšiť priestor, zatiaľ čo tmavšie farby môžu pôsobiť intímnejšie a útulnejšie. Ak máte malú kuchyňu, zvoľte radšej svetlejšie farby.

3. Pri výbere farby dajte pozor na dostatok svetla

Osvetlenie môže výrazne ovplyvniť vnímanie farieb. Ak máte veľa prírodného svetla v kuchyni, môžete zvážiť aj tmavšie farby. Ak je kuchyňa málo osvetlená, nespoliehajte sa len na umelé osvetlenie, ale podporte jas v miestnosti aj svetlejším odtieňom stien.

4. Vsaďte na jednoduchú údržbu a bezpečnosť

Okrem odtieňa je dôležitý aj druh farby. Keďže v kuchyni sa kladie dôraz na hygienu, vyberajte farby, ktoré sú hygienické, umývateľné, odolné a zároveň zabezpečia steny bez baktérií, vírusov a plesní. Vhodnou voľbou do kuchyne je táto certifikovaná farba do interiérov s vyššími nárokmi na čistotu.

 

 

Časti stien, kde dochádza k častému znečisteniu alebo kontaktu s vodou, zase pretrite keramickým lakom. Stene dodá vlastnosti podobné obkladačkám. Použite ho k drezom aj varným doskám.

 

5. Farby, pri ktorých vám chutí

Farby vedia aj podporiť chuťové poháriky a zvýšiť apetít. Do výberu „chutných“ odtieňov patrí napríklad červená, oranžová, hnedá, zelená, žltá a tmavá modrá:

  • červenej sa tiež vraví, že podporuje metabolizmus.
  • Oranžová sa zase spája s chuťou na sladké a ovocie.
  • Hnedá je farbou prírody  a môže zvýrazňovať chuťové zážitky pri jedlách, ako sú pečivo, mäso a sladkosti.
  • Zelená sa spája s čerstvosťou, môže podporiť chuť na zeleninu.
  • Žltá farba slnka sa spája s veselosťou a podporou dobrej nálady.
  • A tmavšie odtiene modrej dotvoria pocit elegancie a luxusu, čo môže zvýrazniť zážitok pri konzumácii kvalitných potravín.


6. Inšpirujte sa a skúste vzorky

Získajte vzorky farieb. Natrite si ich na kus kartónu a pozorujte, ako sa mení vzhľad farby v rôznych hodinách dňa a pod rôznym osvetlením, alebo ako ladí s nábytkom. Zároveň hľadajte inšpirácie nielen na internete a v časopisoch, ale aj vo svojom okolí. Všímajte si, ako na vás pôsobia farby u vašich známych, v reštauráciách či iných gastro prevádzkach.

Pre poradenstvo alebo získanie vzoriek podľa želania nás kontaktujte mailom info@polytex.sk alebo telefonicky +421 903 864 079.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz