Akú farbu vybrať do obývačky? Zohľadnite nielen štýl, ale aj zdravie a údržbu

Výberom vhodnej farby stien si vytvoríte v obývačke atmosféru podľa svojich predstáv. Treba však dať pozor aj na konkrétny produkt – aby bola farba bezpečná, netoxická a steny nechala dýchať. Ako vybrať tú správnu a prečo by ste nad niektorými nemali vôbec uvažovať?

1. Zohľadnite veľkosť miestnosti a jej prepojenie s inými izbami

Veľkosť obývacej izby a jej prípadné prepojenie s kuchyňou a jedálňou zohrávajú dôležitú úlohu. Vo väčších priestoroch sa môžete „odviazať“ a použiť hlavnú farbu kombinovanú s doplnkovou či kontrastnou plochou. Zároveň im môžete dodať štipku intimity hlbšími a teplejšími farbami. Naopak, v malých alebo členitých miestnostiach zvoľte čo najsvetlejšie farby, ktoré lepšie odrážajú svetlo.

2. Vhodne zlaďte steny s nábytkom a doplnkami

Tmavý nábytok hrá dokonale so svetlými odtieňmi. Nábytok v odtieňoch béžovej vynikne najlepšie na bielych stenách, s citom to môžete doladiť krémovou a zelenou. A máte bielu súpravu, môžete zvoliť aj odvážnejšie farby – fialovú či oranžovú aj tmavú sivú.

3. Správne kombinujte

Harmonické farby sa často doplňujú a vytvárajú príjemné prostredie. Pomôcť vám môže koleso farieb – farby vedľa seba sa dopĺňajú a pôsobia príjemne (sú to harmonické farby), farby umiestnené oproti seba tvoria kontrast a výrazný akcent. O tom, ako vhodne kombinovať farby sa dočítate TU.

4. Rozmýšľajte o atmosfére, ktorú chcete v miestnosti vytvoriť

Ak chcete vytvoriť pokojnú atmosféru, zvoľte tlmené odtiene modrej či zelenej. Ak chcete vytvoriť energickú a živú atmosféru, zvoľte výraznejšie farby – napríklad odtiene žltej. Každá farba má iný vplyv na psychiku – zistiť viac o tejto téme môžete TU.

5. Aby steny dýchali a tvorili príjemné bývanie

Vyberajte farbu, ktorá je kvalitná a neuvoľňuje žiadne toxické látky. V obývačke ľudia zvyknú tráviť veľa času, preto musí byť farba na steny nielen pekná a odolná, ale aj 100-percentne bezpečná, ktorá nechá steny dýchať. Bonusom je, ak sa dá ešte aj šetrne očistiť.

 

 

6. Chcete dominantné steny alebo nerušivé pozadie?

Ak chcete, aby bola farba stien dominantná, zvoľte výraznejšiu farbu, odtiene oranžovej a červenej, sýtu modrú, výraznú tmavozelenú a podobne. V opačnom prípade zvoľte bielu alebo svetlejšie odtiene šedej, hnedej či iné tlmenejšie farby. Dobrou voľbou je aj kombinácia dominantných a nevýrazných stien.

7. Pozor na tieto farby

Príliš tmavé farby môžu pôsobiť depresívne a temne, najmä ak miestnosť nemá dostatok prirodzeného svetla. Agresívna červená alebo oranžová môže na veľkej ploche pôsobiť príliš intenzívne a znepokojujúco, výrazné neónové farby zase unavujú oči. Príliš teplé alebo príliš studené odtiene sa môžu vzájomne rušiť s ostatnými prvkami v miestnosti.

8. Zvažujete tapetu?

Dobre si to premyslite, tapeta síce ponúka široký výber vzorov, ale je drahšia, náročnejšia na aplikáciu a údržbu. Farbu na steny nanesiete svojpomocne, aplikácia je jednoduchá a rovnako tak aj prípadné opravy a zmeny. Pri tapete treba dať tiež pozor, či nie je podkladová stena náchylná na vznik plesní – v takom prípade je lepšie zvoliť farbu.

9. Inšpirujte sa a skúste vzorky

Získajte vzorky farieb. Natrite si ich na kus kartónu a pozorujte, ako sa mení vzhľad farby v rôznych hodinách dňa a pod rôznym osvetlením, alebo ako ladí s nábytkom. Zároveň hľadajte inšpirácie nielen na internete a v časopisoch, ale aj vo svojom okolí. Všímajte si, ako na vás pôsobia farby v rôznych miestnostiach, u vašich známych, v reštauráciách či kdekoľvek, kde sa ocitnete.

Pre poradenstvo alebo získanie vzoriek podľa želania nás kontaktujte mailom info@polytex.sk alebo telefonicky +421 903 864 079.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz