Ako vymaľovať detskú izbu? Farba je dôležitá, ovplyvňuje náladu aj pohodu dieťaťa

Ak zariaďujete detskú izbu, dobre zvážte, aké farby zvolíte. Spolu s nábytkom a doplnkami vytvárajú atmosféru aj farby stien, ovplyvňujú pocity aj náladu vašich ratolestí. Opäť platí, že niektoré farby človeka upokojujú, ovplyvňujú sústredenie alebo pozitívne dobíjajú náladu, iné zas energiu odčerpávajú.

Kedy dieťa začína vnímať farby?

Farby dokážu rozoznať už troj- až šesťmesačné deti. V tomto veku je pre ne najvýraznejším podnetom červená – reagujú na ňu až päťkrát intenzívnejšie ako na ostatné farby. Za ňou nasleduje žltá a modrá.

V detskej izbe by sme však nemali s farbami príliš experimentovať. Všeobecne sú vhodné skôr menej sýte a pastelové odtiene. Neodporúčame kombinovať príliš veľa farieb, v tomto smere môžeme byť odvážnejší pri textilných doplnkoch a hračkách.

Psychológia farieb a deti

Zelená je vhodná do izieb s dostatkom prírodného svetla, symbolizuje sviežosť, život, harmóniu a bezpečie. Jemne pôsobí na oči dieťaťa a zároveň vytvára hravú atmosféru.

Žltá prináša do izby radosť, život a zároveň kompenzuje nedostatok prirodzeného svetla v tmavšej miestnosti. S touto farbou však počkajte, až kým vaše dieťatko trochu nenarastie, pretože podľa feng šuej by v žltej izbe viac plakalo.

Červená je ideálna voľba pre tých, ktorí chcú vniesť do miestnosti teplo a energiu. Je to veľmi intenzívna farba, najviac priťahuje oči bábätiek, preto odporúčame pracovať s ňou opatrne. Ak je dieťa hyperaktívne, použite červenej čo najmenej. Pre pokojné deti jej môžete trochu pridať, aby ste im dodali viac energie.

Oranžová spája pozitívne vlastnosti červenej a žltej farby.

Modrá pôsobí relaxačne a upokojujúco, zabraňuje nočným morám, ale vnáša do izby chlad a tlmí chuť do jedla. Je ideálna v prípade, keď dieťa trávi väčšinu dňa mimo svojej izby.

Biela farba zväčšuje priestor, spája sa s čistotou a jednoduchosťou. V minimálnej miere podnecuje zmysly detí. Môže pôsobiť chladne, preto ju odporúčame použiť do detskej izby v kombinácii s inou farbou.


Na čo si dať pozor pri výbere farby do detskej izby?

1. Myslite na veľkosť izby a množstvo denného svetla. V malých izbách sa vyhnite tmavým farbám. Svetlejšie farby môžu opticky zväčšiť priestor a odrážajú viac svetla.

2. Nezabudnite na bezpečnosť. Pri výbere farby dbajte na to, aby bol zvolený produkt bezpečný aj pre deti, neuvoľňoval škodlivé látky a aby steny aj po natretí farbou dýchali.

 

 

3. Zohľadnite vek dieťaťa. Malé deti si môžu viac užívať jasné a veselé farby, zatiaľ čo staršie deti a tínedžeri môžu preferovať pokojnejšie a sofistikovanejšie odtiene.

4. Zvážte, ako dieťa izbu využíva. Ak je to priestor, kde sa hrá a učí, uprednostnite svetlejšie farby, ktoré podporujú pozornosť a kreativitu. Ak ide o miesto, kde si deti oddýchnu, môžete zvoliť upokojujúce a tlmenejšie farby.

5. Zvážte preferencie dieťaťa. Ak je to možné, zapojte deti do rozhodovacieho procesu o dizajne ich vlastného priestoru.

6. Venujte pozornosť funkčnosti. Zvážte, ako dieťa izbu využíva. Ak je to priestor, kde sa hrá a učí, zvážte svetlejšie farby, ktoré podporujú pozornosť a kreativitu. Ak ide o miesto, kde si deti oddýchnu, môžete zvoliť pokojnejšie a upokojujúce farby.

7. Pod každým svetlom pôsobí farba inak. Typ osvetlenia aj počasie môže ovplyvniť, ako farby vyzerajú, preto odporúčame skúsiť vzorky na kartóne a pozorovať, ako sa odtieň mení v rôznych svetelných podmienkach.


Pre poradenstvo alebo získanie vzoriek podľa želania nás kontaktujte mailom info@polytex.sk alebo telefonicky +421 903 864 079.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz