Ako kombinovať farby v interiéri? Pomôžu vám tieto jednoduché pravidlá

Už ako deti sme sa učili, že keď zmiešame žltú a modrú farbu, vznikne nám zelená. Ale ako si namiešať odtieň podľa svojich predstáv? A ako farby správne kombinovať v interiéri, aby vytvárali tú správnu atmosféru a oku lahodivý dojem?

Pomôže vám koleso farieb a niekoľko pravidiel.

Miešanie farieb

Koleso farieb vychádza z troch základných farieb, ktoré nedokážete namiešať zo žiadnych iných – červenej, modrej a žltej. Keď zmiešate rovnaké množstvo dvoch základných farieb, vzniknú sekundárne odtiene:

  • oranžová (červená + žltá)
  • fialová (červená + modrá)
  • zelená (modrá + žltá)

Ak zmiešate základné farby so sekundárnymi v pomere 2:1, dostanete terciárne farby (modrozelená, červenooranžová, atď.).

Koleso farieb vám pomôže správne kombinovať

Na kolese farieb ľahko zistíte, ktoré odtiene spolu hrajú. Ak použijete susediace farby, získate príjemný a upokojujúci efekt. Príbuzné farby sú napríklad modrá s fialovou a zelenou.

Pre dosiahnutie silného a kontrastného dojmu použite farby umiestnené oproti sebe (tzv. doplnkové farby). Modrá tvorí kontrast s oranžovou, červená so zelenou a žltá s fialovou. Doplnkovými farbami sa dá tvoriť akcent a zvýraznenie prvku.


Teplé a studené farby

Pre vytvorenie atmosféry v miestnosti je užitočné rozdelenie farieb na studené a teplé. Na kolese farieb nájdete v blízkosti žltej a červenej teplé farby, odtiene zelenej a modrej tvoria studené farby.


Neutrálne farby a tónovanie

Zvláštnou skupinou sú čierna, biela a sivá, ktoré nepatria do kolesa farieb. Niekedy sa k nim radia aj hnedá a béžová.

Všetky neutrálne farby sa k sebe hodia a môžu sa navzájom miešať. Žiadna z nich nedominuje nad ostatnými.

Čierna a biela sa používajú na tónovanie, dodajú celkovému odtieňu svetlosť alebo ho stmavia.

 

 

Ako vybrať tú správnu kombináciu farieb do interiéru?

Sedem tipov, ktoré vám pomôžu pri zariaďovaní interiéru.

1. Pre dosiahnutie harmónie si zvoľte najprv hlavnú farbu, ktorá bude dominovať vo väčšine priestoru. Mala by odrážať náladu a charakter, ktorý chcete v miestnosti dosiahnuť.

2. Zvoľte 1 až 2 ďalšie farby, ktoré budú s hlavnou farbou buď ladiť alebo s ňou budú v pôsobivom kontraste a dodajú miestnosti charakter. Pomôžte si pri tom vyššie spomínaným kolesom farieb.

3. Použite pravidlo 60-30-10: To znamená, že 60 % priestoru zaberá hlavná farba, 30 % je doplnková farba a 10 % sú akcentové farby, ktoré dodávajú priestoru šmrnc.

4. Zamyslite sa aj nad svetlom. Svetelné podmienky majú veľký vplyv na to, ako budú farby vyzerať. Myslite na to, ako sa farby budú meniť pod denným svetlom, umelým osvetlením alebo večer či v noci.

5. Farby majú významný vplyv na náladu a atmosféru miesta. Teplejšie farby ako červená a oranžová môžu vytvárať pocit energie a tepla, zatiaľ čo chladnejšie farby ako modrá a zelená môžu pôsobiť upokojujúco a osviežujúco.

Viac o psychológii farieb sa dočítate TU.

6. Všímajte si architektonické prvky. Správne zvolené farby môžu zdôrazniť architektonické prvky, ako sú oblúky, piliere, okná a výklenky.

7. Farba môže mať aj svoju funkciu. Farby môžu pomôcť definovať rôzne funkcie v interiéri alebo na fasáde. Napríklad farebné odlíšenie stien medzi obývacou izbou a jedálňou môže pomôcť oddeliť tieto dva priestory. Farebné označenia na stenách budovy zase môžu usmerňovať návštevníkov a pomáhať v orientácii.

Pre viac informácií alebo poradenstvo nás kontaktujte mailom info@polytex.sk alebo telefonicky +421 903 864 079.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz