Ako vybrať penetračný náter

Máme malú rodinnú firmu, maľujeme interiéry aj fasády. Mohli by ste prosím napísať, aký penetračný náter odporúčate pre najbežnejšie podklady? Zaujímajú ma nové aj už natreté povrchy.

 

  • Ako vybrať penetračný náter
  • Ako vybrať penetračný náter
  • Ako vybrať penetračný náter

ODPOVEĎ:

Bez dôkladnej prípravy podkladu môže dochádzať k nerovnomernému farebnému odtieňu či dokonca k odtrhnutiu povrchovej úpravy. Vysoká nasiakavosť podkladu je pre nátery rovnako nevhodná ako príliš nízka. Penetračné nátery PENAD zaručia pre každý bežný podklad vhodné riešenie.

Nové omietky, betón, pastovité stierky

Ešte nemaľované betónové povrchy, disperzné interiérové stierky, vápenno-cementové, cementové alebo sadrové omietky napustite ultrahĺbkovým penetračným náterom.

Sadrokartón

Optimálnou voľbou je pigmentovaný penetračný náter. Po vyschnutí perfektne zcelí povrch tmelených častí a ostatných plôch. Aplikujte neriedený, aby sa papierový povrch sadrokartónu minimálne namočil. 

Staršie interiérové nátery

Viac nasiakavé nátery a opravované povrchy s rôznou nasiakavosťou penetrujte ultrahĺbkovou penetráciou.

Menej nasiakavé nátery (odolné voči mokrému oderu) môžete pretrieť priamo umývateľnými farbami bez použitia penetráku.

Nesavé nátery (olejové, iné lesklé alebo pololesklé povrchové úpravy) jemne zdrsnite a použite pigmentovaný penetračný náter.

Staršie fasádne nátery

Viac nasiakavé nátery a opravované povrchy s rôznou nasiakavosťou penetrujte ultrahĺbkovou penetráciou.

Menej nasiakavé nátery môžete pretrieť priamo fasádnou farbou bez použitia penetráku. Najlepšie je použiť farbu s podobnými vlastnosťami ako má podklad.

Nesavé nátery (olejové, iné lesklé alebo pololesklé povrchové úpravy) jemne zdrsnite a použite pigmentovaný penetračný náter.

Staršie fasádne omietky

Silikónové, silikátové alebo disperzné (akrylátové) tenkovrstvé omietky môžete vo väčšine prípadov pretrieť priamo fasádnou farbou bez použitia penetrácie. Najlepšie je použiť farbu s podobnými vlastnosťami ako má podkladová omietka.

Použitie podkladných náterov

V prípade voľby silne kontrastného alebo veľmi sýteho farebného odtieňa je dobré na farebnú prípravu podkladu použiť pigmentovaný penetračný náter. Tónuje sa do odtieňa blízkeho vrchnej farbe. Ide napríklad o pretretie zelenkavej farby na sýtu červenú alebo fialovej na bielu.

Príprava podkladu pred penetráciou

Podklad musí byť suchý, nosný, pevný, dostatočne vyzretý - zbavený všetkých nečistôt, farbu odpudzujúcich častíc, mastnoty, výkvetov, starých nesúdržných náterov a prachových častíc.

Pôvodné, silne kriedujúce nátery alebo inak znečistené povrchy omyte, nechajte dostatočne vyschnúť.

Trhliny vyspravte vhodným tmelom podľa návodu výrobcu. 

Nepriľnavé nátery alebo ich časti odstráňte obrúsením, okartáčovaním, oškrabaním, prípadne prúdom tlakovej vody. 

Väčšie defekty vyspravte podľa návodu výrobcu vhodnou výspravkovou hmotou, nechajte dostatočne vyzrieť.

Povrchy napadnuté plesňami ošetrite likvidátorom plesní, umyte vodou a nechajte vyschnúť.

Potrebujete penetračný náter? Napíšte nám:


* Údaje označené hviezdičkou sú povinné.

V zmysle nariadenia EÚ 2016/679 dobrovoľne súhlasím so správou, spracovaním a uchovaním mojich osobných údajov za účelom zabezpečenia vzájomnej komunikácie iniciovanej týmto kontaktným formulárom. Súhlas je možné kedykoľvek odvolať, inak zanikne po uplynutí 3 rokov od jeho udelenia a údaje budú vymazané. Kontakt pre odvolanie info@polytex.sk.

Pre bližšie informácie ako nakladáme s osobnými údajmi kliknite sem.

POCTIVÁ SLOVENSKÁ KVALITA

Certifikované výrobky, tradícia od 1990

RÝCHLE DORUČENIE

Máme všetko skladom, expedujeme do 24 hodín