Ako kombinovať farby

Už ako deti sme sa naučili, že keď zmiešame žltú a modrú farbu, vznikne nám zelená. Ako však namiešať presne taký odtieň farby, s ktorým budeme úplne spokojní? Pomôcť nám môžu jednoduché pravidlá o tónovaní a používaní harmonických či doplnkových farieb.

 

  • Ako kombinovať farby
  • Ako kombinovať farby
  • Ako kombinovať farby

Koleso farieb

Vychádza z troch základných farieb – červenej, modrej a žltej. Tieto nemôžu vzniknúť zmiešaním zo žiadnych iných. Keď zmiešate rovnaké množstvo dvoch základných farieb, vzniknú sekundárne odtiene – oranžová, fialová a zelená. Sú to tieto kombinácie:

Červená + žltá = oranžová

Červená + modrá = fialová

Modrá + žltá = zelená

Ak zmiešate základné farby so sekundárnymi v pomere 2:1, dostanete terciárne farby. Napríklad, červeno-oranžová, modro-zelená, atď. Pre vytvorenie atmosféry v miestnosti je užitočné rozdelenie farieb na studené a teplé. Na kolese farieb sú v blízkosti žltej a červenej teplé farby, odtiene zelenej a modrej tvoria studené farby.

Neutrálne tóny

Zvláštnou skupinou sú čierna, biela a sivá, ktoré nepatria do kolesa farieb. Niekedy sa k nim radia aj hnedá a béžová. Všetky neutrálne farby sa k sebe hodia, môžu sa navzájom miešať. Žiadna z nich nedominuje nad ostatnými. Čierna a biela sa používajú na tónovanie, dodajú celkovému odtieňu svetlosť alebo ho stmavia.

Doplnkové a príbuzné farby

Na kolese farieb ľahko zistíte, ktoré odtiene sa dajú správne skombinovať. Pre dosiahnutie silného a kontrastného dojmu použite farby umiestnené oproti sebe – doplnkové farby. Modrá tvorí kontrast s oranžovou, červená so zelenou a žltá s fialovou. Ak však použijete farby susediace vedľa seba, získate príjemný, upokojujúci efekt. Tieto dvojice tvoria príbuzné farby. Napríklad, modrá sa zjednodušene dopĺňa s fialovou a zelenou. Doplnkovými farbami sa dá tvoriť akcent, zvýraznenie prvku. Použite jednu farbu vo väčšej časti priestoru a zdôraznite iba niekoľko prvkov v doplnkovej farbe, dosiahnete tak harmóniu.

Namiešame vám takmer každú farbu, ktorú si dokážete predstaviť! Napíšte nám:


* Údaje označené hviezdičkou sú povinné.

V zmysle nariadenia EÚ 2016/679 dobrovoľne súhlasím so správou, spracovaním a uchovaním mojich osobných údajov za účelom zabezpečenia vzájomnej komunikácie iniciovanej týmto kontaktným formulárom. Súhlas je možné kedykoľvek odvolať, inak zanikne po uplynutí 3 rokov od jeho udelenia a údaje budú vymazané. Kontakt pre odvolanie info@polytex.sk.

Pre bližšie informácie ako nakladáme s osobnými údajmi kliknite sem.

POCTIVÁ SLOVENSKÁ KVALITA

Certifikované výrobky, tradícia od 1990

RÝCHLE DORUČENIE

Máme všetko skladom, expedujeme do 24 hodín