Ako vyberať farby na stenu

Kúpili sme nový domček. Všetky steny aj fasáda sú biele. Radi by sme ich pretreli. Stačí vybrať farbu zo vzorkovníka alebo je lepšie si spraviť väčšie vzorky?

 

  • Ako vyberať farby na stenu
  • Ako vyberať farby na stenu
  • Ako vyberať farby na stenu

ODPOVEĎ:

Pri odpovedi na túto otázku by sme mali brať do úvahy viaceré hľadiská. Inak vnímame farby vo vzorkovníku, inak v skutočnosti na väčšej ploche v interiéri alebo exteriéri. Dôležitú úlohu zohráva aj svetlo a jeho kvalita. Zabúdať by sme nemali ani na vzájomné pôsobenie dvoch rozličných farieb, ich lesk a typ povrchu.

Farebná vzorka

Vo vzorkovníku vnímame farbu na bielom pozadí alebo priamo pri susediacej vzorke, čím dochádza k skresleniu. Malé ukážky svetlejších odtieňov sa javia pestrofarebnejšie ako v skutočnosti. Okraje miestnosti zosvetlí aj biely strop. Čistý a zároveň silný odtieň naberie na intenzite až keď je použitý na väčšej ploche. Preto by sme si mali na začiatok vybrať jemne svetlejší a slabší odtieň želanej farby. Vzorku pre vonkajšiu fasádu by sme si mali pozrieť vo zvislej polohe a v prirodzenom osvetlení, ideálnou možnosťou je skúšobne natrieť jeden štvorcový meter. Vo vonkajšom prostredí plocha častokrát vyzerá svetlejšia a modrejšia ako vo vnútri.

Vplyv svetla na farbu

Pri plánovaní farby do miestnosti by sme mali poznať jej svetelné podmienky. Vplyv na to majú rôzne zdroje svetla, ich kvalita a množstvo. Prirodzené svetlo prenikajúce do interiéru je ladené jemne do modra, čo osviežuje farby. Žlté a červené odtiene potom získavajú ľahký, pokojný, modrý nádych. Zelená, modro-zelená a modrá môžu v severne a južne orientovaných miestnostiach vyzerať pochmúrne.

Dnes sú v interiéroch najpoužívanejším zdrojom svetla žiarovky, ktorých svetlo je veľmi žlté. Dobre v ňom vyzerajú žlté, žlto-oranžové a červenkasté odtiene. Modré však pôsobia fádne, nečisto a otupne, zároveň môžu mať zelený nádych. V ostatných rokoch sa rozšírili úsporné žiarivky, ktoré osvetľujú nerovnomerne. Problematické vnímanie farieb môžeme zlepšiť použitím neónových žiariviek napodobňujúcich denné svetlo.

Vo vonkajšom prostredí zvyknú tmavšie farby blednúť viac ako svetlejšie. Na otvorených slnečných miestach sa budovy javia svetlejšie. Tmavé odtiene zvyčajne vyzerajú lepšie napríklad pri temnom lese.

Vzájomné pôsobenie farieb

Vzťahy medzi jednotlivými odtieňmi ovplyvňujú naše vnímanie. Neutrálne farby stien preberajú odtiene žiarivých kobercov, závesov či poťahov alebo na seba vplývajú inak. Napríklad, neutrálna šedá v kombinácii so zelenými stenami môže pôsobiť červenkasto. Svetlé farby v kombinácii s tmavými pôsobia ešte svetlejšie a naopak.

V exteriéri vnímame lesklé farebné plochy priamo a živšie. Na pórovitom povrchu sa javí rovnaká farba tmavšia ako na hladkom povrchu, ktorý ju zosvetľuje. Zloženie náterov a povrch natretej plochy ovplyvňujú vnímanie farebnosti. Výrazná textúra vytvára tmavší dojem, pretože hrubá štruktúra vrhá drobné tiene.

Kontaktný formulár


* Údaje označené hviezdičkou sú povinné.

V zmysle nariadenia EÚ 2016/679 dobrovoľne súhlasím so správou, spracovaním a uchovaním mojich osobných údajov za účelom zabezpečenia vzájomnej komunikácie iniciovanej týmto kontaktným formulárom. Súhlas je možné kedykoľvek odvolať, inak zanikne po uplynutí 3 rokov od jeho udelenia a údaje budú vymazané. Kontakt pre odvolanie info@polytex.sk.

Pre bližšie informácie ako nakladáme s osobnými údajmi kliknite sem.

POCTIVÁ SLOVENSKÁ KVALITA

Certifikované výrobky, tradícia od 1990

RÝCHLE DORUČENIE

Máme všetko skladom, expedujeme do 24 hodín