Výber farby fasády

Dokončujeme malý rodinný dom na slnečnej strane kopca. Je už skoro zateplený polystyrénom, momentálne rozmýšľame nad farebným riešením fasády. Páči sa nám tmavo sivý odtieň, ale sused nám povedal, že ten sýty odtieň môže byť problém. Je to pravda?
 

  • Výber farby fasády
  • Výber farby fasády
  • Výber farby fasády

ODPOVEĎ:

Áno, sýty farebný odtieň môže časom spôsobiť nemalé problémy.
Pri výbere farebného odtieňa fasády treba brať preto ohľad na jeho odrazivosť. Ide o hodnotu, ktorá vyjadruje, koľko percent slnečného žiarenia odráža farebný odtieň späť do priestoru. Svetlé odtiene odrážajú svetlo viac. Tmavé menej, teda majú nízku hodnotu odrazivosti.

Príliš sýte alebo tmavé odtiene použité na zatepľovací systém spôsobujú vznik prasklín. Pod dopadajúcim slnečným žiarením sa povrch prehrieva, hoci to vnútri necítime. Pri opakovanom teplotnom zaťažovaní sa môže porušiť veľká časť povrchu, zateká dažďová voda až sa naruší stabilita celého systému. Navyše penový polystyrén vplyvom vysokých teplôt mäkne a roztápa sa, ľudovo povedané „mizne“. Na oslnenej tmavej fasáde sa časom zjavia nepekné priehlbiny, ktoré sú tiež znakom narušenej celistvosti izolácie.

Týmto javom je možné najlepšie predísť výberom svetlého odtieňa omietky a kvalitným prevedením. Pre zatepľovacie systémy a pórobetónové fasády sa neodporúčajú odtiene s hodnotou odrazivosti menšou ako 30 %. Pre viac informácií o výbere tej správnej farby na fasádu nám neváhajte napísať:

Kontaktný formulár


* Údaje označené hviezdičkou sú povinné.

V zmysle nariadenia EÚ 2016/679 dobrovoľne súhlasím so správou, spracovaním a uchovaním mojich osobných údajov za účelom zabezpečenia vzájomnej komunikácie iniciovanej týmto kontaktným formulárom. Súhlas je možné kedykoľvek odvolať, inak zanikne po uplynutí 3 rokov od jeho udelenia a údaje budú vymazané. Kontakt pre odvolanie info@polytex.sk.

Pre bližšie informácie ako nakladáme s osobnými údajmi kliknite sem.

POCTIVÁ SLOVENSKÁ KVALITA

Certifikované výrobky, tradícia od 1990

RÝCHLE DORUČENIE

Máme všetko skladom, expedujeme do 24 hodín