Výber farby do interiéru

Pre väčšinu ľudí sú hlavnými kritériami pri výbere farby do miestnosti najmä cena, farebnosť a pútavé balenie. Pritom zabúdajú na tie najpodstatnejšie parametre určujúce kvalitu a vhodnosť použitia, ktorými sú krycia schopnosť, odolnosť voči mokrému oderu, lesk a veľkosť použitých častíc. Vďaka týmto kritériám môžeme rýchlo porovnať interiérové farby domácej i zahraničnej produkcie a zvoliť tú správnu z hľadiska ceny i úžitkovej hodnoty.

 

  • Výber farby do interiéru
  • Výber farby do interiéru
  • Výber farby do interiéru

Krycia schopnosť

Táto vlastnosť, nazývaná tiež kontrastný pomer, vyjadruje výdatnosť farby – koľko metrov štvorcových môžeme omaľovať z jedného litra farby tak, aby prekryla fľaky. Podľa tohto kritéria sú farby zadelené do štyroch tried, pričom trieda 1 reprezentuje najlepšie krytie. Všetky naše interiérové farby sú zaradené do prvých dvoch tried a vyznačujú sa výborným krytím.

Odolnosť voči mokrému oderu

Ide o odolnosť farby voči mechanickému namáhaniu. Farby sa po odskúšaní zaraďujú do piatich tried, kde trieda 1 reprezentuje najvyššiu mechanickú odolnosť. Interiérové farby z tried 1 a 2 môžeme opakovane umývať a tak šetriť financie za nový náter v prípade zašpinenia.

Odolnosť voči mokrému oderu úzko súvisí aj s jeho paropriepustnosťou. Vo všeobecnosti platí, že čím je nižšia odolnosť farby voči mokrému oderu, tým je farba priepustnejšia pre vodné pary, čiže viac „dýcha“. Práve toto môže byť ako pozitívnou, tak aj negatívnou vlastnosťou. Pre staršie a zle izolované steny je dobré používať farby s vyššou priepustnosťou pre vodné pary, aby mohla prípadná vlhkosť vyjsť von bez tvorby pľuzgierikov a následného zošúpania maľovky. Na druhej strane by bolo nezmyselné použiť farbu, ktorá dobre prepúšťa vodné pary do vlhkých miestností, následkom čoho by steny vlhli a strácali izolačné a iné technické vlastnosti.

Lesk

Farby na vnútorné steny sa delia podľa stupňa lesku na lesklé, pololesklé, matné a hlboko matné. Lesklé farby sú najodolnejšie voči mechanickému zaťaženiu. Najviac zvýrazňujú nerovnosti a chyby podkladu, preto je lepšie použiť na steny a stropy pri svietidlách radšej hlboko matný náter.

Maximálna veľkosť zrna

Vyjadruje veľkosť použitých častíc, ktoré obsahuje farba. Podľa tohto parametra sú farby klasifikované ako jemné, stredné, hrubé alebo veľmi hrubé. Pri výrobe interiérových farieb ACTIN je samozrejmosťou použitie častíc do 100 mikrometrov, a preto sú podľa EN 13 300 zaradené medzi jemné.

Kontaktný formulár


* Údaje označené hviezdičkou sú povinné.

V zmysle nariadenia EÚ 2016/679 dobrovoľne súhlasím so správou, spracovaním a uchovaním mojich osobných údajov za účelom zabezpečenia vzájomnej komunikácie iniciovanej týmto kontaktným formulárom. Súhlas je možné kedykoľvek odvolať, inak zanikne po uplynutí 3 rokov od jeho udelenia a údaje budú vymazané. Kontakt pre odvolanie info@polytex.sk.

Pre bližšie informácie ako nakladáme s osobnými údajmi kliknite sem.

POCTIVÁ SLOVENSKÁ KVALITA

Certifikované výrobky, tradícia od 1990

RÝCHLE DORUČENIE

Máme všetko skladom, expedujeme do 24 hodín