Psychológia farieb

Je všeobecne známe, že niektoré farby dokážu zmeniť náladu či dokonca krvný tlak. Odkedy človek pochopil, že ohnivočervená znamená nebezpečenstvo a určité fialové bobule sú jedovaté, je farba spájaná s náladami a pocitmi. Pocity z pôsobenia farieb bývajú hlboko osobné, ale sú aj ovplyvnené kultúrou. Napríklad, biela farba predstavuje v západných krajinách čistotu a nevinnosť, vo východných je považovaná za symbol smútku.

 

  • Psychológia farieb
  • Psychológia farieb
  • Psychológia farieb

Červená
Spája sa s nebezpečenstvom, vášňou, energiou, teplom, dobrodružstvom či optimizmom. Vhodná je pre jedálne, lebo podporuje spoločenské vyžitie a povzbudzuje chuť do jedla. Môže byť príliš výrazná a viesť až k bolestiam hlavy, preto ju stačí použiť na jednu stenu alebo na príslušenstvo interiéru.

Ružová
Býva spojená s láskou, preto je vhodná do spálne, no nie príliš výrazná, sladká. Ako protiklad možno použiť tmavú až čiernu.

Oranžová
Predstavuje stabilitu, istotu, teplo, podporuje trávenie. Najlepšie sa hodí do obývacej izby a jedálne, v spálni naopak pôsobí proti spánku. Môže opticky zmenšovať miestnosť, lebo ide o odvodenú farbu. Uistite sa, že izba bude mať dostatok svetla.

Zelená
Je úzko spojená s prírodou, energiou, bezpečnosťou, stabilitou. Pre jej upokojujúci účinok je vhodná pre spálne a obývacie izby. Priveľa zelenej však môže viesť k pasivite, čomu sa dá zabrániť použitím červených a oranžových doplnkov.

Modrá
Upokojuje, podporuje intelektuálne myslenie či rozjímanie, zabraňuje nočným morám, ale pôsobí aj autoritatívne a ochranne. Najlepšie je použiť ju do spálne, kúpeľne a pracovne. Radšej ju kombinujte s farbami s teplým nádychom, aby miestnosť nevyzerala príliš chladne.

Žltá
Je neoddeliteľná od slnka a energie, stimuluje intelekt. Hodí sa do kuchyne, jedálne alebo do severnej miestnosti. Nemala by byť v spálni, lebo podporuje citovú nestabilitu.

Fialová
Často predstavuje duchovno, no je aj ženská. Môže sa použiť v spálni, prípadne do kúpeľne a ako doplnok na odbúranie stresu. Aby nepôsobila fádne, pridajte k nej čiernu a striebornú.

Purpurová
Spája sa s kreativitou, radosťou, plodnosťou, ale aj mágiou, zlom, smrťou. Môže sa vyskytnúť v spálni, no opatrne, lebo je prisilná.

Hnedá
Pôsobí bezpečne, stabilne a je veľmi praktická. Najlepšia je do obývacej izby. Na oživenie a duševnú stimuláciu je vhodné ju doplniť zelenou alebo modrou.

Čierna
Predstavuje smrť, drámu, výstrednosť, depresiu. Nie je to farba ako taká, lebo pohlcuje svetlo. Používajte ju s mierou, radšej ako doplnok k iným farbám, najmä teplým.

Kontaktný formulár


* Údaje označené hviezdičkou sú povinné.

V zmysle nariadenia EÚ 2016/679 dobrovoľne súhlasím so správou, spracovaním a uchovaním mojich osobných údajov za účelom zabezpečenia vzájomnej komunikácie iniciovanej týmto kontaktným formulárom. Súhlas je možné kedykoľvek odvolať, inak zanikne po uplynutí 3 rokov od jeho udelenia a údaje budú vymazané. Kontakt pre odvolanie info@polytex.sk.

Pre bližšie informácie ako nakladáme s osobnými údajmi kliknite sem.

POCTIVÁ SLOVENSKÁ KVALITA

Certifikované výrobky, tradícia od 1990

RÝCHLE DORUČENIE

Máme všetko skladom, expedujeme do 24 hodín