Dekoratívne farebné omietky

Dokončujeme fasádu domu a nevieme sa zorientovať v rozsiahlej ponuke farebných fasádnych omietok. Aké sú u nás najbežnejšie typy, ich výhody a nevýhody?
 

  • Dekoratívne farebné omietky
  • Dekoratívne farebné omietky
  • Dekoratívne farebné omietky

ODPOVEĎ:

Podľa zloženia môžeme fasádne omietky rozdeliť na štyri základné skupiny:

Silikónové omietky

Sú na báze polymérnych disperzií a silikónových živíc. Dodávajú sa v pastovitej forme, namiešané v požadovanom farebnom odtieni. Majú vynikajúcu odolnosť voči poveternostným vplyvom, silným dažďom a špine. Sú optimálnou voľbou pre všetky typy fasád.

Silikátové omietky

Vyrábajú sa z polymérnych disperzií a vodného skla. Pastovité, pripravené na priame použitie. Poskytujú dobrú ochranu pred poveternostnými vplyvmi. Vyznačujú sa najvyššou mierou priepustnosti pre vodné pary. Ich nevýhodou je krehkosť, vyššia nasiakavosť v porovnaní so silikónovými a disperznými omietkami, obmedzená škála farieb a náročnejšie spracovanie.

Disperzné (akrylátové) omietky

Dodávajú sa v pastovitej forme rovnako ako prvé dva typy. Ich kvalita je závislá predovšetkým od voľby spojiva - disperzie. Podľa najčatejšie používanej disperzie sú často nazývané ako akrylátové. Zabezpečujú veľmi dobrú ochranu fasádnych povrchov. V porovnaní so silikónovými omietkami sa viac špinia, preto sú menej vhodné do prašného a znečisteného prostredia. Ich výhodou je možnosť tónovania do veľmi širokej farebnej škály a nižšia cena.

Minerálne omietky

Sú dodávané ako suchá zmes, balené vo vreciach, zvyčajne v bielej farbe. Pred použitím ich treba zmiešať s príslušným množstvom vody. Majú vynikajúcu paropriepustnosť. Medzi ich nevýhody patrí vysoká nasiakavosť a nízka odolnosť voči poveternostným vplyvom. Sú za bezkonkurenčnú cenu, ale je ich potrebné pretrieť fasádnou farbou, ktorá cenu v konečnom dôsledku navýši.

Potrebujete poradiť pri výbere fasádnej omietky? Napíšte nám:


* Údaje označené hviezdičkou sú povinné.

V zmysle nariadenia EÚ 2016/679 dobrovoľne súhlasím so správou, spracovaním a uchovaním mojich osobných údajov za účelom zabezpečenia vzájomnej komunikácie iniciovanej týmto kontaktným formulárom. Súhlas je možné kedykoľvek odvolať, inak zanikne po uplynutí 3 rokov od jeho udelenia a údaje budú vymazané. Kontakt pre odvolanie info@polytex.sk.

Pre bližšie informácie ako nakladáme s osobnými údajmi kliknite sem.

POCTIVÁ SLOVENSKÁ KVALITA

Certifikované výrobky, tradícia od 1990

RÝCHLE DORUČENIE

Máme všetko skladom, expedujeme do 24 hodín