Výber farby fasády

Dokončujeme malý rodinný dom na slnečnej strane kopca. Je už skoro zateplený polystyrénom, momentálne rozmýšľame nad farebným riešením fasády. Páči sa nám tmavo sivý odtieň, ale sused nám povedal, že ten sýty odtieň môže byť problém. Je to pravda?
 

ODPOVEĎ:

Áno, sýty farebný odtieň môže časom spôsobiť nemalé problémy.
Pri výbere farebného odtieňa fasády treba brať preto ohľad na jeho odrazivosť. Ide o hodnotu, ktorá vyjadruje, koľko percent slnečného žiarenia odráža farebný odtieň späť do priestoru. Svetlé odtiene odrážajú svetlo viac. Tmavé menej, teda majú nízku hodnotu odrazivosti.

Príliš sýte alebo tmavé odtiene použité na zatepľovací systém spôsobujú vznik prasklín. Pod dopadajúcim slnečným žiarením sa povrch prehrieva, hoci to vnútri necítime. Pri opakovanom teplotnom zaťažovaní sa môže porušiť veľká časť povrchu, zateká dažďová voda až sa naruší stabilita celého systému. Navyše penový polystyrén vplyvom vysokých teplôt mäkne a roztápa sa, ľudovo povedané „mizne“. Na oslnenej tmavej fasáde sa časom zjavia nepekné priehlbiny, ktoré sú tiež znakom narušenej celistvosti izolácie.

Týmto javom je možné najlepšie predísť výberom svetlého odtieňa omietky a kvalitným prevedením. Pre zatepľovacie systémy a pórobetónové fasády sa neodporúčajú odtiene s hodnotou odrazivosti menšou ako 30 %. Pre viac informácií o výbere tej správnej farby na fasádu nám neváhajte napísať:

Kontaktný formulár


POCTIVÁ SLOVENSKÁ KVALITA

Certifikované výrobky, tradícia od 1990

RÝCHLE DORUČENIE

Máme všetko skladom, doručujeme do 24 hodín