Ako vyberať farby na stenu

farby na stenu

Plánujete maľovať a neviete ako si vybrať tú správnu farbu na Vaše steny? Pri výbere farby do interiéru či exteriéru pamätajte na viaceré hľadiská. Inak vnímate farby vo vzorkovníku ako v skutočnosti na väčšej ploche. Rôzne na ne pôsobí iné množstvo svetla a jeho kvalita. Dôležité je tiež vzájomné pôsobenie dvoch rozličných farieb, ich lesk a typ povrchu.


FAREBNÁ VZORKA


Skutočnú intenzitu a charakter farby je možné vystihnúť lepšie na väčšej ploche ako odtieňom vo vzorkovníku. V ňom vnímame farbu na bielom pozadí alebo priamo pri susediacej vzorke, čím dochádza ku skresleniu. Malé ukážky svetlejších odtieňov sa javia pestrofarebnejšie ako sú v skutočnosti. V miestnosti zosvetlí okraje biely strop. Čistý a silný odtieň naberie na intenzite až keď je použitý na väčšej ploche. Preto je na začiatok vhodné vybrať si jemne svetlejší a slabší odtieň želanej farby. Vzorka pre vonkajšiu fasádu by mala byť preskúmaná vo zvislej polohe a v prirodzenom osvetlení. Odporúča sa skúšobne natrieť jeden štvorcový meter. Často plocha vyzerá svetlejšia a modrejšia vo vonkajšom prostredí ako vo vnútri.

VPLYV SVETLA NA FARBU

Pri plánovaní farebnej schémy miestnosti treba poznať jej svetelné podmienky a mať na mysli vplyv rôznych zdrojov svetla, jeho kvalitu a množstvo. Prirodzené svetlo prenikajúce do interiéru je ladené jemne do modra, čo osviežuje farby. Žlté a červené odtiene získavajú ľahký, pokojný, modrý nádych. Zelená, modro-zelená a modrá môžu vyzerať pochmúrne v severne a južne orientovaných miestnostiach. Dnes sú v interiéroch najpoužívanejším svetelným zdrojom žiarovky, ktorých svetlo je veľmi žlté. Dobre v ňom vyzerajú žlté, žlto-oranžové a červenkasté odtiene. Modré však pôsobia fádne, nečisto a otupne a môžu mať zelený nádych. V posledných rokoch sa rozšírili úsporné žiarivky, ktoré nerovnomerne osvetľujú. Problematické vnímanie farieb možno zlepšiť použitím neónových žiariviek napodobňujúcich denné svetlo.

Vo vonkajšom prostredí zvyknú tmavšie farby blednúť viac ako svetlejšie. Na otvorených slnečných miestach sa budovy javia svetlejšie. Tmavé odtiene zvyčajne vyzerajú lepšie napríklad pri temnom lese.

VZÁJOMNÉ PÔSOBENIE FARIEB

Vzťahy medzi jednotlivými odtieňmi ovplyvňujú naše vnímanie. Neutrálne farby stien preberajú odtiene žiarivých kobercov, závesov či poťahov nábytkov, alebo na seba inak vplývajú. Napríklad neutrálna šedá môže pôsobiť červenkasto kombinovaná so zelenými stenami. Svetlé farby pôsobia ešte svetlejšie v kombinácii s tmavými a naopak.

V exteriéri treba brať ohľad na okolie a ladiť so štýlom ostatných budov. V mestách môžu lokálne úrady obmedziť výber farieb, aby prostredie ostalo harmonické.

LESK FARBY A TYP POVRCHU

Lesklejšie farebné plochy sú vnímané priamo a živšie. Rovnaká farba sa javí tmavšia a hlbšia na pórovitom povrchu ako na hladkom, ktorý ju zosvetľuje. Zloženie náterov a textúra natretej plochy ovplyvňujú vnímanie farebnosti. Výrazná textúra vytvára tmavší dojem, pretože hrubá štruktúra vrhá drobné tiene.  

Tel: 041 / 55 32 674
E-mail: polytex@polytex.sk

Revolučný protiplesňový náter

Termonáter ACTIN THERMO SAN chráni proti mikrobiologickému znečisteniu na chemickom aj fyzikálnom princípe.
Čítajte viac »


Lak namiesto obkladačiek

Lak na stenu ACTIN LI ponúka ekonomické riešenie pre vytvorenie umývateľného, jednoliateho povrchu bez škár.
Čítajte viac »